​Ei pisteitä Toijalasta
Futsal EdustusJulkaistu: 19.10.2025 20.47

​Ei pisteitä Toijalasta

JoSePa kohtasi futsal ykkösen toisen kierroksen ottelussa TP-49 Toijalassa. Toijala on ollut aiemmilla kausilla kotonaan haastava vastustaja JoSePalle.
Kauden avausottelussa TP-49 oli AU:ta vastaan todella kesy ja AU läpsytteli ottelusta helpon 6-1 voiton. JoSePalla avauskierrokselta tuloksena 2-2 tasuri Ilveksen kanssa.

Futsal-liigan maajoukkue tauko sekä TP-49:n ja Akaa futsalin farmisopimus mahdollisti sen, että JoSePalla oli avausottelua huomattavasti vahvempi Toijala vastassa. TP-49 oli ottelun alkuvihellyksestä lähtien liikkuvampi ja vaarallisempi kuin JoSePa. Pallonhallinta ottelussa oli selvästi Toijalalla ja he pystyivät myös vaarallisempia tilanteita luomaan. Avauserä maalien osalta meni Toijalalle 1-0.

Heti toisen erän alkuun Toijala vahvisti johtoaan iskemällä tilanteeksi 2-0. Muutamaa minuuttia myöhemmin JoSePan Omidi Alirezan vedon seurauksena pallo kimpoili TP-49:n maaliverkkoon ja JoSePa kavensi tilanteen 2-1. Toijala otti kuitenkin komennon itselleen eikä JoSePan työkalupakista löytynyt enää tilanteeseen lääkettä. Akaa Futsalin Atte Taipale iski Toijalalle hatullisen maaleja ja johdatteli TP-49:n 5-2 voittoon kotikentällään. JoSePan toisen maalin iski Elias Paappanen.

JoSePan parhaana palkittiin kapteeni Jere Mara.


Kuva: Riku Kuurne